رد کردن لینک ها

مقالات داخلی

تفاوت رهبر و مدیر در سیستم

در این مقاله در سایت تکنوسل ، میخواهیم بدانیم که
تفاوت رهبری و مدیریت در چیست؟ این شاید سوالی باشد که ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده است. بسیاری از افراد هنوز نتوانسته‌اند به تفاوت دقیقی بین این دو نقش برسند و گاها رهبری را همان مدیریت و مدیریت را همان رهبری می‌دانند. دو نقش رهبری و مدیریت در عین تفاوت‌های ذاتی با یکدیگر، شباهت‌هایی نیز با هم دارند و نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا دانست. اگر بهتر بگویم، این دو درواقع مکمل هم هستند و یک شخص برای هدایت بهتر مجموعه خود به تلفیقی از هردوی این‌ها نیاز دارد.

مدیریت شامل کنترل یک گروه یا مجموعه‌ای از اشخاص برای رسیدن به هدفی خاص است و رهبری به توانایی فرد برای تأثیرگذاری، ایجاد انگیزه و قادر ساختن دیگران برای در پیش گرفتن مسیر موفقیت سازمانی اطلاق می‌شود. تأثیرگذاری و الهام بخشی دو عامل جداساز رهبری و مدیریت هستند و نه قدرت و کنترل.

در هندوستان، ماهاتما گاندی الهام‌بخش میلیون‌ها نفر شد تا برای احقاق حقوق خود مبارزه کنند و او خود نیز شانه‌به‌شانه آن‌ها پیش رفت و سرانجام در سال ۱۹۴۷ توانست استقلال را برای هندوستان به ارمغان بیاورد. چشم‌انداز او به رویای همه تبدیل‌شده بود و این اطمینان را می‌داد که حرکت آن‌ها به سمت استقلال توقف‌ناپذیر است. جهان به رهبرانی مانند گاندی نیاز دارد که فراتر از مشکلات فکر می‌کنند، چشم‌انداز دارند و الهام‌بخش افراد هستند تا چالش‌ها را به فرصت تبدیل کنند.

تفاوت رهبر و مدیر در سیستم - تکنوسل

رهبری چیست؟

قبل از پرداختن به بحث تفاوت‌های رهبری و مدیریت ، می‌خواهیم به تعریفی دقیق و واحد از نقش رهبری برسیم. رهبر اساسا به چه معناست؟ به چه کسی رهبر می‌گویند؟ ساده‌ترین و دم دست‌ترین تعریف برای رهبری این است که بگوییم «رهبری یعنی هنر انگیزه دادن به افراد جهت دست‌یابی به یک هدف مشترک.»

رهبر اساسا شخصی است که باید دارای ترکیبی از شخصیت‌ها و مهارت‌های رهبری باشد تا دیگران را وادار کند که به دنبال او به راه بیفتند. رهبر باید الهام‌بخش افراد برای آغاز کار باشد. رهبری موثر رهبری است که بتواند ایده‌ها را با وضوح و شفافیت کامل به اعضای تیم انتقال دهد؛ به‌گونه‌ای که افراد به چشم‌اندازی واضح در مورد کاری که قرار است انجام دهند برسند.

مدیریت چیست؟

مدیریت یکی از نقش‌های مهم در هر سازمان است و همه کسب‌وکارها بدان نیاز دارند. مدیریت وظیفه دارد تا تلاش‌های مختلف را به سمت دست‌یابی به هدفی مشخص یکپارچه‌سازی کند. بر اساس تعریف، مدیریت یعنی هنر انجام دادن کارها و سازمان‌دهی کردن افراد یک گروه. مدیریت یعنی هنر فراهم کردن فضایی آرام برای افراد جهت تمرکز روی انجام دادن وظایف و حرکت به‌سوی اهداف از پیش تعیین‌شده. مدیریت یعنی هنر دانستن اینکه باید چه‌کاری را در چه زمانی و در بهترین حالت و با کمترین هزینه انجام دهید.

درواقع مدیریت را می‌توان یک فعالیت هدفمند دانست. مدیریت چیزی است که افراد را به سمت دست‌یابی به اهداف از پیش تعیین شده هدایت می‌کند. مدیریت وظیفه دارد تا با استفاده از منابع محدود، تیم خود را به‌طور موثر برای مواجهه با چالش‌های پیش رو آماده کند. البته اهداف مدیریت ممکن است از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت باشد. برای مثال، هیئت‌مدیره یک شرکت ممکن است از مدیر خود انتظار داشته باشد تا سود خالص سالیانه را افزایش دهد، درحالی‌که هیئت‌مدیره شرکتی دیگر از مدیر خود انتظار دارند که دامنه محصولات را گسترش دهد.

مدیریت وظیفه دارد محیط داخلی سالمی را برای زیردستانش فراهم کند تا آن‌ها بتوانند کار خود را به طرزی موثر به انجام برسانند. این شامل حصول اطمینان از در دسترس بودن مواد خام، تعیین دستمزدها و حقوق، تشکیل قوانین و مقررات و غیره است. بنابراین می‌توان این‌گونه خلاصه کرد که مدیریت خوب یعنی موثر و کارآمد بودن. موثر بودن یعنی انجام دادن وظیفه مناسب و کارآمد بودن یعنی انجام دادن درست کارها با حداقل هزینه‌کرد از منابع موجود.

تفاوت رهبری و مدیریت

تفاوت‌های رهبری و مدیریت را از جنبه‌های گوناگون می‌توان موردسنجش و بررسی قرار داد. این تفاوت‌ها اساسا شامل طیف وسیعی از مسائل می‌شود که می‌تواند بین یک رهبر و یک مدیر تمایز ایجاد کند. در زیر به برخی تفاوت‌های رهبری و مدیریت که در کتاب «در مسیر تبدیل‌شدن به یک رهبر» اثر وارن بنیس آورده شده‌اند اشاره می‌کنیم.

 • مدیر اداره می‌کند، رهبر نوآوری می‌کند
 • مدیر کپی است، رهبر اصل است
 • مدیر حفظ می‌کند، رهبر توسعه می‌دهد
 • مدیر روی سیستم‌ها و ساختار تمرکز دارد، رهبر روی افراد
 • مدیر به کنترل متکی است، رهبر الهام‌بخش اعتماد است
 • مدیر دید کوتاه‌مدت دارد، رهبری دیدگاه بلندمدت
 • مدیر می‌پرسد چگونه و چه زمان، رهبر می‌پرسد چه و چرا
 • مدیر همیشه به سود خالص شرکت فکر می‌کند، رهبر به افق‌ها چشم دارد
 • مدیر تقلید می‌کند، رهبر خود سرچشمه است
 • مدیر وضعیت فعلی را می‌پذیرد، رهبری آن را به چالش می‌کشد
 • مدیر یک سرباز کلاسیک خوب است، رهبر خود واقعی‌اش است
 • مدیر کارها را درست انجام می‌دهد، رهبر کارهای درست را انجام می‌دهد

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، یکی دیگر از تمایزهای مدیریت و رهبری، شمارش ارزش در برابر ایجاد ارزش است. یکی از تفاوت‌های عمده رهبری و مدیریت نیز همین‌جاست. اگر در حال شماردن ارزش هستید، شما درواقع افراد را مدیریت می‌کنید و رهبر آن‌ها به‌حساب نمی‌آیید. زیرا فقط مدیران ارزش را شمارش می‌کنند و رهبران واقعی تمایل به ایجاد ارزش دارند.

رهبران واقعی می‌گویند که: «از تو می‌خواهم درحالی‌که من B را حل‌وفصل می‌کنم، تو A را مدیریت کنی». یک رهبر با چنین کارها و سخنانی می‌تواند مولد ارزش در تیم خود باشد. رهبری با تمرکز روی قادر ساختن افراد، یکی از نشانه‌های رهبری مبتنی بر عمل است.

یکی دیگر از تفاوت‌های ساختاری و بنیادین مدیریت و رهبری، چرخه تاثیر در برابر چرخه قدرت است. مدیران زیردست دارند و رهبران پیرو. مدیران چرخه قدرت را ایجاد می‌کنند و رهبران چرخه تاثیر را. آسان‌ترین روش برای فهمیدن اینکه شما کدام از دو مورد فوق هستید این است که تعداد افرادی که برای مشورت به نزد شما می‌آیند را شمارش کنید. هرچقدر که تعداد این افراد بالاتر باشد، به این معنی است که شما در حال فاصله گرفتن از مدیریت و قدم برداشتن به‌سوی رهبری هستید.

تفاوت رهبر و مدیر در سیستم - تکنوسل

رهبری یا مدیریت؟

در بالا شرح کاملی از وظایف مدیران و رهبران را خواندید. با توجه به مطالب ذکر شده در بالا، با قطعیت نمی‌توان یک نقش را بر دیگری اولویت داد. بهتر است این‌طور بگوییم که دوران فرق گذاشتن و جداسازی رهبری و مدیریت تمام شده است. درگذشته، وظیفه مدیران این بود که از قوانین مصوب شده پیروی کنند، کارها را سامان دهد و وظایف لازم را به افراد محول کنند و در آخر نیز منتظر نتیجه بمانند و مطمئن شوند که تمامی کارها بر اساس ترتیب صورت گرفته‌ است. در آن زمان، تمرکز بیشتر روی کارایی بود.

اما در اقتصاد جدید، ازآنجایی‌که دانش افراد ارزش‌ساز واقعی است، نمی‌توان دو نقش مدیریت و رهبری را از یکدیگر جدا کرد. کارمندان و کارگران به مدیر خود نگاه می‌کنند تا نه‌تنها وظایف را به آن‌ها محول کند، بلکه هدفی را نیز برای آن‌ها مشخص سازد.

مدیران باید کارمندان و کارگران خود را سازمان‌دهی کنند تا نه‌تنها بهره‌وری بالاتر برود، بلکه استعدادها نیز ایجاد شوند و توسعه یابند و همچنین افراد نیز مورد الهام قرار بگیرند. بنابراین در جهان کنونی مدیریت و رهبری دو نقش به هم وابسته هستند و باید به‌عنوان مکمل یکدیگر عمل کنند. جهان ما هم به مدیر احتیاج دارد و هم به رهبر.

امیدواریم ، با مطالعه این مقاله که منبع آن سایت بیزینس مگ می باشد ، به تفاوت های رهبر و مدیر پی برده باشید و دیگر با دیدن پیشوند رهبر در سیستم های خصوصی ، متعجب نشوید.
برای دیدن مطالب دیگر و اطلاع از آخرین اخبار و محصولات ما می توانید در اینستاگرام نیز مارا دنبال کنید.

به گفتگو بپیوندید