رد کردن لینک ها

بررسی عوامل قیمت گذاری ساخت اپلیکیشن

اشتراک گذاری

مقدمه

مقاله ای که در ادامه خواهید خواند ، حاصل سوالات مشتریان حوزه بازار تکنولوژی در جهت قیمت گذاری پروژه و اختلاف قیمت های شرکت ها و پیمانکاران مختلف است ، اصولا در طراحی نرم افزار به دلیل وجود اختلافات فاز فنی هر پروژه با دیگری ، و فاکتور های دیگری که در ادامه به آن اشاره می شود ، تفاوت قیمت هایی مشاهده می شود که کارفرما را در تصمیم گیری و تشخیص دچار مشکل می کند ، به خصوص که اگر کارفرما به مباحث فنی تسلط نداشته باشد به درستی نمی تواند تشخیص بدهد که کدام یک از پیمانکاران می توانند پروژه را به نحو احسن به اتمام رسانده و نیاز های پروژه را مرتفع نمایند.

در این راستا این مطلب به رشته تحریر درآمد تا دلیل اختلافات قیمت به درستی و وضوح تشریح بشود.

از دلایل ارائه قیمت پایین توسط برخی پیمانکاران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تازه کار بودن

بیشتر افرادی که قیمت پایین برای پروژه ارسال می کنند ، افراد تازه کاری هستند که به دلیل تجربه کم در صدد آن هستند به هر قیمتی شده پروژه ای را گرفته تا بتوانند رزومه سازی کنند ، این مساله تا جایی مشکلی ندارد که فرد مذکور وارد مناقصات پروژه های حرفه ای و متوسط به بالا نشود تا علاوه بر شکستن قیمت به دلیل نداشتن تجربه کافی پروژه را نیز با اشکال مواجه کند. این افراد و گروه ها بهتر است با ورود به مناقصات پروژه های کوچک یا دانشجویی راه خود را آغاز کرده تا با بدست آوردن تجربیات و دانش فنی بیشتر بتوانند در آینده وارد مناقصات بزرگتر بشوند.

2- شرکت های چمدانی

این روز ها ثبت شرکت کار سخت و پیچیده ای نیست ، کافی است مدارک خود را به یکی از شرکت های متخصص این کار بسپارید تا با هزینه حدود 1 میلیون تومان برای شما شرکتی را ثبت و کاغذ های اسناد ثبتی آن را ظرف یک ماه به شما تحویل بدهند تا صاحب یک شرکت شوید، به این شرکت ها چمدانی می گویند. اما همه چیز این نیست ، مشکل اصلی این است که داشتن یک شرکت خوب نیازمند سرمایه ، وسایل و تجهیزات و نیروی فنی و پروژه های موفق است. از این رو افرادی هستند که با ثبت یک شرکت چمدانی اقدام به شرکت در مناقصات کرده و با قیمت پایین تر از بقیه درخواست دریافت پروژه را دارند ، در صورتی که بجز چند عدد کاغذ ثبتی هیچ مشخصه ای از شرکت را ندارند ، مثل نیروی برنامه نویس و مهندسی ، سرمایه ، تجهیزات و …. . استراتژی این افراد این است که بعد از بردن مناقصه با قیمت کمتر ، آن را به دانشجویان یا افراد تازه کار که در مورد قبل اشاره شد به عنوان دلال با قیمت پایین تر واگذار کنند.
که به دلیل نبود هیچ یک از مشخصه های استاندارد تولید محصول در این افراد و شرکت ها ، پروژه با موفقیت به اتمام نمی رسد.

 3- یک کد و هزار خروجی

به لطف وجود فریمورک ها و کتابخانه های زبان جاوا اسکریپت مثل ریکت نیتیو ، این قابلیت به وجود آمده است تا با یک بار نوشتن کدهای سمت کلاینت(کدهای نسخه موبایل) بتوانید برای نسخه های Android و Ios را همزمان خروجی بگیرید تا اینجای کار مشکلی نیست ، زیرا زمان ، نیروی فنی و هزینه کمتری صرف پروژه می شود ، اما بد نیست بدانید این مساله در پروژه های کوچک قالبا کاربرد دارد و پاسخگو می باشد ، زیرا پلتفرم پیشفرض  ساخت اپلیکیشن اندروید ، اندروید استدیو است و پلتفرم پیشفرض  ساخت اپلیکیشن  ای او اس نیز ایکس کد می باشد. از همین رو پشتیبانی شرکت های گوگل و اپل به صورت پیشفرض از این پلتفرم ها می باشد و تکنولوژی ها و کتابخانه های جدید نیز برای این پلتفرم ها منتشر می شود. مورد دیگر این مساله تحت وب کامل این فریمورک ها می باشد ، بدین شیوه که کل صفحات اپلیکیشن به صورت ، صفحات وب با استفاده از جاوا اسکریپت ساخته شده و در صورت قطعی اینترنت کارکرد و پایداری و امنیت اپ نیز با مشکل مواجه خواهد شد. اگرچه این مطلب به معنی نفی کامل این فریمورک ها نیست و خود تکنوسل نیز بسته به مقضیات پروژه ممکن است از آن استفاده کند. اما دانستن این نکته که درچه مقیاس پروژه ای از آن استفاده شود بسیار بسیار مهم است.

4 – همه فن حریف اما غیر حرفه ای

ساخت یک پروژه با مقیاس بزرگ یا متوسط که شامل اپلیکیشن های اندروید و ای او اس و نسخه های تحت وب و ویندوز می شود ، نیازمند تخصص های متفاوتی می باشد ، از متخصص طراحی رابط کاربری تا برنامه نویس های جاوا ، سوئیفت ، پی اچ پی و متخصص معماری نرم افزار و … . طبعا حرفه ای شده در هر یک از این تخصص ها نیازمند صرف زمان ، مطالعه زیاد و کسب تجارب مختلف است و هر فرد نهایتا بتواند در عمر کاری خود به زیر 4 تخصص به صورت حرفه ای دست پیدا کند. با فرض اینکه یک فرد هم 4 تخصص را بتواند به صورت حرفه ای انجام بدهد، از لحاظ زمان و حوصله امکان کار کردن روی یک پروژه تحت چند تخصص وجود ندارد ، زیرا فرد مجبور به صرف زمان بسیار شده که در نهایت نیز با کمبود انرژی و حوصله مواجه شده و پروژه با کیفیت لازم پیشرفت خواهد کرد.

5 – عدم تسلط به جوانب پروژه 

یکی از دلایلی که قیمت هایی خارج از عرف و پایین به کارفرما پیشنهاد می شود ، عدم تسلط به حجم و جوانب پروژه خواهد بود. گاها میبینیم که پیمانکاران به دلیل عدم تجربه کافی و عدم برآورد صحیح مقیاس پروژه ، با تصور اینکه مقیاس کوچک تر از حدتصورخواهد بود قیمتی پایین تر از عرف را اعلام می کنند که این مساله در نهایت موجب می شود خود پیمانکار پروژه را ناقص رها کند و توان ادامه دادن نداشته باشد.

6 – طمع ، عامل کوچک نمایی پروژه

این بار مشکل بی اطلاعی از حجم پروژه و کم تجربگی به کارفرما بر میگردد که نیازمند این هستند یک فرد یا تیم متخصص را به عنوان مشاور در کنار خود بکار بگیرند تا در طول کار با شرکت پیمانکار به مشکلی دچار نشوند. همین مساله و کمبود ها باعث می شود تا برخی پیمانکاران از این مساله سو استفاده کرده و بخاطر بردن مناقصه قیمتی به شدت پایین تر از عرف و حجم پروژه را اعلام می کنند تا کارفرما را مجاب به واگذاری پروژه کنند ، سپس در مرحله بعد دو روکرد را اتخاذ خواهند کرد ؛ در رویکرد اول ، کاستی های پروژه بعد از واگذاری آن اعلام می شود و درخواست مبلغ بیشتری برای رفع کاستی ها میشود و کارفرما هم که پروژه را واگذار کرده و وجهی پرداخت شده و بخشی از پروژه جلو رفته است ، نمی تواند غالبا نه بگوید و مبالغی را می پردازد که از قیمت دیگر پیشنهاد کنندگان در مرحله اول بیشتر است و مجبور به پرداخت های گزاف و متوالی می شوند. رویکرد بعدی این می باشد که پروژه تا انتها توسط پیمانکار خاطی انجام می شود ، سپس پروژه که به دلیل کاستی های اولیه ناقص است به کارفرما تحویل می شود و در مرحله تست کارفرما متوجه می شود که پروژه چقدر دچار کاستی است ، در اینجا پیمانکار خاطی قیمت های گزافی را بابت رفع نقص طلب می کند و کارفرما که سرمایه خود را با وقت و انرژی بسیار صرف کرده است ، نمی تواند پروژه را رها کرده و مجبور به پرداخت می شود. از این رو بخاطر جبران این کاستی ها تکنوسل اقدام به ارائه مشاوره نیز درحین پروژه به کارفرما می نماید تا علاوه بر ساخت پروژه در باز کردن دید کارفرما نیز نقش موثر ایفا نماید.

7 – میهمانی خداحافظی از پروژه

یکی از مهم ترین بخش های تولید اپلیکیشن یا سامانه نرم افزاری ، بخش پشتیبانی ازآن می باشد. زیرا بعد از تحویل هراپلیکیشن و نرم افزار ، باید تیم فنی سازنده آن در قالب پشتیبانی فنی در کنار تیم های انتشار و بازاریابی و … پروژه را بروزرسانی کرده و تغییرات لازم را اعمال نمایند یا حتی از تهدید های امنیتی جلوگیری کنند یا در صورت برخورد با یک باگ آنرا رفع نماید ، این اقدامات مستلزم حضور نیروی فنی متخصص به صورت مداوم از سمت پیمانکار است ، عموما تیم های کوچک یا افراد فعال به صورت تکنفره ، به دلیل کمبود نیرو و زمان نمی توانند بعد از پروژه شما روی پروژه دیگری تمرکز کرده و آنرا پشتیبانی نمایند ، و به دلیل اینکه این نوع خدمات بعضیا نیازمند صرف وقت و هزینه مجزا از پروژه هستند ، با قیمت پایین تر سعی در گرفتن پروژه در مناقصه می نمایند و بعد از تحویل کار نیز دیگر اثری از آنان مشاهده نمیشود.

مواردی که در بالا مطالعه فرمودید ، بارز ترین علت های ارائه قیمت های خارج از عرف در حوزه تولید نرم افزار و اپلیکیشن های سفارش کاربر می باشند . در تکنوسل همواره همکاران ما در تلاش هستند تا بهترین خدمات تولید را به کارفرمایان محترم ارائه نمایند .
چرا که تکنوسل اعتقاد دارد هر ایده نرم افزاری که ساخته و تولید می شود ، یک تجارت آینده دار است و باید به بهترین نحو ممکن تولید و پشتیبانی بشود ، چرا که تجارت های از این دست ، دانش بنیان هستند و با صرف هزینه معقول می توان درآمد هایی عالی را از آن کسب کرد و بهتر است تکنوسل شرکت سازنده اپلیکیشن هایی بزرگ و موفق باشد تا صرفا شرکت سازنده تعداد اپلیکیشن و سامانه های نرم افزاری که به حال خود رها شده اند.

این موضوع باعث میشود تا کارکردن با تکنوسل همیشه دارای مزایایی باشد ، در این شرکت علاوه بر پوشش نقاط ضعفی که در موارد بالا به آن اشاره شد نقاط قوت دیگری ایجاد شده است که به شرح ذیل است :

1 – پشتیبانی رایگان از پروژه

همانطور که در بالاتر مطالعه فرمودید ، مساله پشتیبانی امری مهم و اصولی است و در تکنوسل نیز این امر به شدت جدی گرفته میشود و اعتقاد بر این است تحویل پروژه اتمام کار نیست و تازه همزمان با تحویل پشتیبانی شروع می شود که به نحوی تولد اصلی ایده ای است که به اپلیکیشن های موبایل یا سامانه های نرم افزاری تبدیل شده است و از این به بعد است که باید همواره از محصول مانند کودکی نوزاد و نوپا حمایت و پشتیبانی کرد تا بتواند در مسیر درست حرکت کرده و ثمر بخش باشد.

2 – گزارش کار های قدم به قدم

این حق کارفرما می باشد که از پیشرفت پروژه ، موانع و چالش ها آگاه باشد ، از همین رو تکنوسل اقدام به ارائه گزارش کار در طول زمان تولید پروژه می نماید تا کارفرما با اطلاعات کامل از روند کار آگاهی داشته باشد.

3 – پرداخت ، همزمان با پیشرفت

روال پرداخت در تکنوسل به شیوه سنتی نمی باشد ، به دلیل  اینکه در تجارت های دیگر و شیوه های تبادل پول سنتی ، پرداخت ها از سوی کارفرما بدون ملاحظه پیشرفت کار و فقط با گذشت زمان در سررسید های مختلف انجام می گرفت و این نوع پرداخت ریسک امنیت پروژه برای کارفرما را افزایش می داد تکنوسل اقدام به تغییر روال پرداخت ها نموده است تا پرداخت همزمان با پیشرفت کار صورت بگیرد . بدین صورت که پروژه به قدم های مختلف فنی تقسیم شده و بعد از انجام و گذشت از هر بخش ، پرداخت مورد نظر واریز میگردد.

4 – تامین دیتاسنتر ، سرور و پنل پیامکی

بیش از 99% اپلیکیشن و نرم افزارهای تولید شده ، نیازمند یک کامپیوتر مادر به اسم سرور و یک پنل پیامکی نیاز دارند. اکثر مشتریان تکنوسل نیز گروه های اقتصادی و مهندسی نوپا هستند ، از این رو تکنوسل اقدام به تامین دیتاسنتر و پنل پیامکی به صورت رایگان برای مشتریان کرده است تا علاوه بر دسترسی به سرور های امن و با کیفیت ، بار هزینه های اولیه تامین پروژه از دوش آنان برداشته شود تا بتواند با خیال آسوده تنها به پیشبرد اهداف پروژه تمرکز کنند ، از ویژگی های این سرور ها نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

·      •   امنیت بالا و غیر قابل حمله

·      •    آپتایم و پایداری 100 %

5 – انعقاد قرارداد رسمی

هر پروژه تجاری و مهندسی ، و تمام مسائل مشابه ، نیازمند رعایت چهارچوب ها و قوانین تجاری  می باشد تا از لحاظ قانونی کارفرمایان بتوانند از حق و حقوق خود  به صورت کتبی مطلع باشند و با تغییر مدیریت شرکت تعهدات پابرجا بماند ، اصولا انعقاد قرارداد مساله ای عادی می باشد و تکنوسل همواره در قرارداد ها مساوات و حق کارفرما را اولویت قرار می دهد ، چراکه اگر یک شرکت به اصول کاری حرفه ای پایبند باشد ، واهمه ای از انعقاد قرارداد رسمی ندارد در تکنوسل نیز تمامی خدمات تحت چهارچوب های قانونی و قرارداد های رسمی صورت خواهد پذیرفت تا حسن انجام کار به کارفرما ثابت گردد ، جهت سهولت کار و تضمین منافع طرفین در اقصی نقاط جهان ، در تکنوسل نیاز به حضور فیزیکی در دفاتر تکنوسل نیست و برای انعقاد قرارداد تکنوسل این امکان را دارد تا نسخه های مهر و امضا شده را به هر نقطه ای از دنیا پست کند.

6 – عضویت تکنوسل در IASP

پارک علم و فناوری بین المللی ، مجمعی مهم و معتبر در حوزه خدمات سطح بالای تکنولوژی می باشد که اعضای آن شرکت های متحد المنافعی هستند که بعد از گذر از فیلتر های کیفیتی و امنیتی از لحاظ تولید می توانند در این سازمان عضو شده و از خدمات پشتیبانی آن بهرمند گردند ، تکنوسل نیز با اتکا به خداوند متعال و دانش جوانان تیزهوش ، متعهد و متفکر توانست در سال 1397 به عضویت این سازمان درآمده که نشان از کیفت بالای خدمات این شرکت است.

7 – تیم های متخصص در حوزه های مختلف

همانطور که پیش تر اشاره شد ، داشتن یک یا چند فرد متخصص برای انجام تخصص های متفاوت باعث افت کیفیت کار می شود و احتمال شکست پروژه را به شدت بالا می برد ، هر شرکت نیز برای پیشبرد اهداف خود و کارفرمایان و همچنین بهبود وضعیت پایداری کاری ، باید برای هر تخصص فرد مجزا را به کار گیری نماید تا کار ها به نحو احسن به انجام برسد. تکنوسل نیز از این قاعده مستثنی نیست و همواره تلاش کرده است تا بهترین افراد تخصص های متختلف را نه تنها استخدام کرده ، بلکه برای هر زمینه کاری نیز تیم تخصصی تشکیل دهد برای مثال برای تولید اپلیکیشن های سفارشی موبایل ، تکنوسل دارای تیم های متخصص مجزا در حوزه معماری نرم افزار ، برنامه نویسی اندروید ، برنامه نویسی ای او اس ، تیم طراحی رابط کاربری ، تیم های سمت سرور و تیم برنامه نویسی ویندوز می باشد تا هر بخش از کار توسط نه تنها فرد ، بلکه تیم متخصص ساخته و پرداخته بشود. این روال و چهارچوب کاری در تکنوسل همواره کمک کرده است تا بهترین کیفیت در تولید نرم افزار حفظ گردد.7

8 – ساخت رابط کاربری طبق نظر کارفرما

در بحث ساخت نرم افزار های سفارشی ، تولید رابط کاربری باید همواره طبق نظر کارفرما همراه با مشاوره پیمانکار باشد ، تا علاوه بر حفظ کیفیت و رعایت اصول و چهارچوب های فنی پروژه ، توسعه رابط کاربری مطابق سلیقه کارفرما نیز باشد ، تا همواره رضایت کارفرما و رضایت کاربر به جهت مشاوره های تکنوسل حفظ بشود.

9 – مشاوره های تخصصی و رایگان در حین روال پروژه

تکنوسل به عنوان پیمانکار تراز اولی ملی در حوزه تولیدات نرم افزاری ، همواره خود را در قبال موفقیت پروژه بعد از تحویل نیز مسئول می داند و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. به دلیل اینکه اکثر کارفرمایان در حوزه تولیدات انفورماتیک و خدمات برنامه نویسی تجربه کافی را ندارند تکنوسل ، جدا از انجام وظیفه خطیر تولید ، وظیفه مشاوره را نیز برعهده گرفته است تا بتواند  خدمات شایسته تری به کارفرمایان عزیز و ارجمند ارائه بنماید.

10 – تکنولوژی بروز در طراحی و تولید

همانطور که در بالاتر اشاره شد ، انتخاب تکنولوژی در معماری اولیه نرم افزار ها نقش بسزایی دارد اما علاوه بر انتخاب تکنولوژی درست ، تکنولوژی انتخابی باید به روز نیز باشد . عدم توجه به این مساله می تواند بهترین استارتاپ ها و ایده ها و شرکت ها را با شکست مواجه سازد زیرا یک پروژه نیازمند این است که با تکنولوژی به روز همگام باشد تا در آینده امکان بروزرسانی و آپدیت پروژه ها با جدیدترین های دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی همگام باشد. در همین راستا ، تکنوسل این سیاست را سرلوحه کار خود قرارداده است تا همواره نرم افزار و اپلیکیشن های تولید شده همگام و هم تراز با محصولات بین المللی بهترین های این صنعت باشد.

همانطور که مطالعه کردید ، مجموعه تکنوسل تمام تلاش خود را در مسیر تولیدات با کیفیت و همگام با استاندارد های بین المللی به کار می گیرد. از این رو اگر نیاز به مشاوره برای تولید هرگونه سامانه نرم افزاری یا تولیدا پلیکیشن اندروید یا اپلیکیشن ای او اس دارید ، همکاران ما بسیار از شنیدن صدای گرم شما خرسند خواهند شد ، برای این امر کافیست به این لینک مراجعه کرده و فرم مربوطه را پرنمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه